
Carlstedt Arkitekter stärker Nyköpingskontoret med Affärsansvarig arkitekt inom fastighetsutveckling
Carlstedt Arkitekter fortsätter att växa i Sörmland och i september började Christian Hemning som Affärsansvarig Fastighetsutveckling på kontoret i Nyköping. Med lång erfarenhet av bostadsprojekt och arbete i tidiga skeden tillför Christian kompetens som är eftertraktad av lokala fastighetsägare.
Rollen handlar om att möta fastighetsägare tidigt i processen och hjälpa dem att se potentialen i byggnader och fastigheter. I kombination med Carlstedt Arkitekters omfattande kompetens inom arkitektur och samhällsplanering blir detta ett starkt erbjudande för utvecklingen av den lokala fastighetsmarknaden – där samspelet mellan planering och tidiga skeden är avgörande för att skapa hållbara projekt.
– Vi upplever en större efterfrågan från fastighetsägare på utveckling av fastigheter och stöd i tidiga skeden. Med Christian får vi en arkitekt som inte bara har erfarenhet, utan också drivkraften att hitta möjligheter tillsammans med fastighetsägare. Det stärker både oss och våra samarbeten här i Nyköping, säger Nini Foyn, kontorschef på Nyköpingskontoret.
– Det är i de tidiga skedena som viktiga besluten tas. Jag tycker det är roligt att jobba nära fastighetsägare och tillsammans förverkliga kundens vision och affär. Att få vara en del av teamet på Carlstedt Arkitekter och bidra till utvecklingen av Nyköping och Sörmland känns roligt och utmanande, säger Christian Hemning.
Med Christian som ny affärsansvarig stärker Nyköpingskontoret sin position att i tidiga skeden forma nya projekt och stötta den lokala marknaden i utvecklingen framåt.
-
16 oktober 2025
-
Pressmeddelande